Our Location
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Styl angielski wnętrza to kolejny kierunek w architekturze, który bierzemy pod lupę na Decoteria.pl Duże kanapy w kwieciste wzory, ozdobne lampy, zasłony, obrazy i oczywiście angielska boazeria. Opisywany design to propozycja dla domatorów, którzy uwielbiają efektowne dekoracje, harmonię oraz cenią sobie przytulny klimat. Hasło “mój dom to moja twierdza” śmiało można przypisać miłośnikom tej stylistyki.
Wnętrza w angielskim stylu kojarzą się z romantyzmem, porządkiem, czystością oraz łagodną, ale wyrazistą i charakterystyczną estetyką. Nie jest to co prawda stylistyka idealnie pasująca do wielkomiejskiego pośpiechu, jednak stosunkowo łatwo wprowadzić ją do wnętrza. Jak to uczynić? Sprawdźcie dalszą część artykułu.
W styl angielski nowoczesny wplecione są współczesne dodatki, jednak główne założenia wystroju wnętrza pozostają takie same. Na meblach i ścianach przeważają jasne odcienie – biel, beż czy kolor waniliowy. Nie może zabraknąć wygodnych kanap, foteli i poduszek, które umożliwią błogi relaks. Mogą na nich występować kwieciste wzory lub szkocka krata. Tutaj niczym nadzwyczajnym nie są również podnóżki, stołki i pufy. Dodatkowo do przytulnej aury przyczynią się perskie dywany. Istotnym elementem są również ozdobne, wyraziste zasłony, które podkręcą aurę przytulności.
Najbardziej reprezentatywnym motywem stylu angielskiego jest natomiast boazeria angielska. Charakterystyczna, biała obudowa ścian na stałe wpisała się do stylistyki rodem z Wysp Brytyjskich. I co ważne, jest również chętnie wprowadzana do domów i mieszkań w innych częściach Europy. “Otulina” tego typu wprowadza do pomieszczeń wytworny charakter i niebywałą elegancję. A oprócz tego spełnia szereg pomocnych funkcji – skutecznie chroni ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.
Znacznie większe możliwości aranżacyjne stwarza dom w stylu angielskim. Duża kubatura umożliwia wprowadzenie stylowego kominka, ale można też pozwolić sobie na sufitowe rozety, ozdobne żyrandole i przysufitowe gzymsy. Zwłaszcza gustowne oświetlenie powinno pojawić się tylko w miejscach odpowiednio wysokich. Jeśli jednak Twój dom spełnia te warunki, warto zainwestować w tę piękną i jednocześnie funkcjonalną dekorację. Lampa w stylu angielskim z pewnością przykuje wzrok Twoich gości i podkreśli wyjątkowość wnętrza.
Zaaranżowanie wnętrza w stylu angielskim w mieszkaniu będzie prezentować się bardzo korzystnie. Co prawda raczej niemożliwe będzie zastosowanie charakterystycznego dla tego designu kominka w salonie, ale wprowadzenie innych elementów nie powinno sprawić problemów. Postaw przede wszystkim na wspomniane jasne kolory i boazerię. Dobrze, jakby w Twoich “czterech kątach” znajdowała się podłoga drewniana lub z paneli drewnopodobnych, ponieważ ten typ posadzki najlepiej pasuje do angielskiej stylistyki. Ważne będą również tkaniny z roślinnymi motywami. W angielskich wnętrzach z reguły królują róże. Przede wszystkim ma być przytulnie, elegancko i w nawiązaniu do tradycji.
Pomieszczenia w domu po angielsku powinny współgrać z odpowiednimi meblami. Klasyczny angielski styl we wnętrzu reprezentują meble wiktoriańskie. Dominującym materiałem jest jasne lub ciemne drewno. Dany mebel może być barwiony lub wyglądający jak antyk. Stoły, komody i regały są zwykle wykonane z dębu, mahoniu lub sosny. Akcenty, takie jak uchwyty szuflad, mogą być wykonane z mosiądzu. Sofy i krzesła są zwykle głęboko wycięte i pokryte miękkim gobelinem. Miękkie poduszki łagodzą twardy wygląd drewnianych krzeseł i siedzisk.
Symbolem omawianej stylistyki jest sofa Chesterfield. Wnętrze mieszkania w stylu angielskim koniecznie obejmuje ten mebel. Pochodzący z XVIII wieku wypoczynek prezentuje się mimo wszystko nowocześnie, luksusowo i modnie. Sofa może być wykonana w różnych wersjach: od skóry z ciemnej czekolady po miękką, pluszową tapicerkę w różnych kolorach. Często ta konkretna sofa staje się najjaśniejszym akcentem w salonie.
Styl angielski we wnętrzach do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych. Świadczy on o miłości do elegancji, dobrobycie finansowym i wspaniałym guście. O tym kierunku w projektowaniu możemy powiedzieć to samo, co o Brytyjczykach w ogóle: pragmatyczny, powściągliwy, konserwatywny i arystokratyczny. W angielskim wnętrzu zawsze obecny jest wspaniały smak i subtelne wyczucie stylu. Ponadto, wraz z surowością i powściągliwością palety kolorów, styl ten uzupełnia duża liczba elementów dekoracyjnych, które z elegancją właściwą królowej podkreślają status i szacunek właściciela takiego wnętrza.