Our Location

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Styl loftowy w mieszkaniu

Styl loftowy w mieszkaniu

Styl loftowy w mieszkaniu to jeden z najciekawszych designów, które spotkać możemy obecnie w świecie architektury wnętrz. To również ciekawa, aczkolwiek stosunkowo krótka historia narodzin stylu, sięgająca połowy XX wieku. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powstał loft, czym się charakteryzuje i jak wprowadzić ten styl nawet do małego mieszkania w bloku, przeczytaj poniższy tekst.

Styl loftowy co to jest?

Opisując styl loftowy zacznijmy natomiast od wyjaśnienia podstawowego pytania, a mianowicie “co to jest“? Słowo “loft” w języku angielskim oznacza poddasze lub strych. Klasyczne lokale loftowe zlokalizowane są właśnie w górnych kondygnacjach budynków, jednak należy nadmienić, że nie są to zwykłe obiekty mieszkalne. Przynajmniej nie były nimi w założeniu… Opisywany kierunek swój rozkwit przeżywał w Nowym Jorku, a dokładniej w dzielnicy SoHo, będącej częścią Manhattanu. Pod koniec XIX wieku powstał tu szereg dużych fabryk, magazynów, warsztatów i pracowni rzemieślniczych. Zmienione blisko pół wieku później prawo, dotyczące cen gruntów, zmusiło przedsiębiorców do zmian. Konieczne stało się przeniesienie biznesów na przedmieścia. Okazałe fabryki i budynki przemysłowe pozostały puste… Do czasu, aż zainteresowała się nimi nowojorska bohema.

Śmiało można więc rzec, że styl loftowy jest dzieckiem amerykańskich artystów. Wystarczy wymienić tu chociażby nazwisko słynnego Andy’ego Warhola. Ludzie sztuki z miejsca zakochali się w wielkich przestrzeniach, wysokich sufitach oraz pokaźnych oknach, które maksymalnie naświetlały pomieszczenia. Nie bez znaczenia była również surowa stylistyka poprzemysłowych gmachów. Przejawiała się ona między innymi w “gołych” ścianach, eksponujących tradycyjną cegłę. Do opisywanych miejscówek przyciągały również atrakcyjne ceny czynszu. Warto wspomnieć, że dziś, po wielu latach od wybuchu loftowego boomu, nieruchomości te są jednymi z najdroższych w Nowym Jorku. Według różnych źródeł, ich ceny sięgają od kilku do kilkudziesięciu milionów dolarów…

Styl industrialny a loftowy

Pora na wyjaśnienie kwestii pod tytułem “styl industrialny a loftowy“. Wiele osób zastanawia się na czym polega różnica między tymi designami. W gruncie rzeczy jednak, określenie “styl industrialny” jest zamiennikiem dla stylu loftowego. Określenie to wzięło się oczywiście od stylistyki pierwotnych, pofabrycznych i poprzemysłowych loftów ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli więc ktoś wspomina o designie industrialnym w lokalu prywatnym, możecie być pewni, że mówi po prostu o stylu loftowym w mieszkaniu.

Industrialny styl w architekturze i jego cechy

Teraz skupimy się na cechach industrialnego stylu w architekturze. Jak już wspomnieliśmy, ten design w klasycznym wydaniu wyróżniają pewne sztywne ramy:

– otwarte przestrzenie – to jedna z cech, którą najbardziej upodobali sobie prekursorzy stylu. Brak podziałów w postaci ścian wzmaga poczucie nieskrępowania i wolności, co przecież jest dla artystów bardzo ważne.

– wysokie pomieszczenia – poprzemysłowe poddasza charakteryzują się dużą wysokością. Było to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla ludzi sztuki, szczególnie malarzy, ponieważ mogli podwieszać w loftach swoje dzieła. Często nieruchomości te spełniały rolę pracowni. Przestrzeń nad naszą głową można wykorzystać również w inny sposób. Dziś bardzo popularne w tego typu lokalizacjach jest tworzenie antresoli, która w sprytny i skuteczny sposób zwiększa powierzchnię użytkową wnętrza. Można w niej zagospodarować na przykład mały gabinet lub sypialnię.

– wielkie okna – pofabryczne budynki wyróżniają się również dużymi oknami, przez które do środka wpada mnóstwo światła dziennego.

– surowy stan – styl loftowy uwielbia surowość. Mile widziane są więc niewykończone ściany, prezentujące na przykład cegłę czy beton. Animuszu dodadzą również uwydatnione rury, surowe drewno, szkło i metal.

– określona kolorystyka – opisywany design nie lubi pstrokatych kolorów. Najczęściej we wnętrzach loftowych spotkać można barwę szarą i jej odcienie. Nie zaszkodzi przełamać ją innym, bardziej żywym kolorem, ale należy zachować umiar.

– charakterystyczne meble i dodatki – meble loftowe powinny być minimalistyczne, z widocznymi, metalowymi elementami. Można też zastosować bardziej klasyczne wyposażenie. W myśl zasady “im surowiej, tym lepiej”, powinno ono być “naznaczone zębem czasu”. Ważne dla wystroju loft są również dodatki. Jednym z klasycznych wyróżników stylu są charakterystyczne, metalowe żyrandole. Często są one tworzone na zamówienie, jako reprezentatywny element środkowej części pomieszczenia.

Styl loft – jakie meble wybrać?

Jedną z głównych zalet stylu loft jest to, że możesz dać upust swojej wyobraźni. Oczywiście biorąc pod uwagę specyfikę właściwych kombinacji. Nawet stary drewniany stół czy niepotrzebny metalowy wieszak w ciągu kilku sekund zamieni się w użytkowy detal kreatywnego pomieszczenia. Meble w tak nietuzinkowym designie spełniają rolę zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną. Eksperci zalecają, aby nie przerywać wyboru w jednej rzeczy, ale łączyć stare z nowym. Zabytkowe drewniane półki, postarzane szafy, metalowe stoliki kawowe wraz z chromowanymi nowoczesnymi regałami (które mogą stanowić świetne tło do zagospodarowania przestrzennego dużego pokoju) będą wyglądać idealnie. Najlepiej zwrócić uwagę na prostokątne meble, a także na ręcznie robione przedmioty. Nie preferuj zbyt jasnych odcieni, aby nie zakłócać spokojnej atmosfery pomieszczenia.

Styl loftowy w bloku – czy jest to możliwe?

Czy jest możliwe, by zastosować styl loftowy w bloku? Oczywiście! Niestety, w tradycyjnej polskiej zabudowie wielorodzinnej nie będzie możliwe odwzorowanie pełnej charakterystyki pofabrycznych budowli. Jednak w samym mieszkaniu skutecznie możemy wprowadzić cechy tego designu. Mowa o surowym wykończeniu, kolorystyce, meblach i dodatkach. Małe pomieszczenia również mogą być loftowe i efektowne! Wystarczy, że zastosujesz się do powyższych wytycznych, ale w wersji mikro. W artykułach umieszczonych poniżej przeczytacie jak wprowadzić styl loftowy do poszczególnych pomieszczeń w domu. Zachęcamy do lektury.