Our Location

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Styl marynistyczny wnętrza

Styl marynistyczny

Styl marynistyczny wnętrza to rozwiązanie, które może znaleźć wielu zwolenników, szczególnie po okresie wakacyjnym. Dlaczego właśnie w tym czasie? Bo gdy nadchodzą jesienne dni i zaczyna robić się chłodniej, wspomnienia związane z letnim czasem wciąż są w nas żywe. Jak skutecznie przywołać w naszych “czterech kątach” urlopowy klimat i znów poczuć się jak na plaży? My rekomendujemy wprowadzenie do pomieszczenia marynistycznego stylu. Dzięki niemu przez cały rok będziecie się czuli jak w nadmorskim kurorcie!

Styl marynistyczny dekoracje

Styl marynistyczny lubi ciekawe i twórcze dekoracje. Temat ten pozostaje nieco na uboczu, ale stanowi bardzo ciekawe zagadnienie w kwestii aranżacji pomieszczeń. Wszak jest to wciąż rozwiązanie raczej nietuzinkowe, niż spotykane na każdym kroku. Na jakie dekory warto postawić, by nasze mieszkanie lub dom wyglądały jak mały, nadmorski kurort? Zachęcamy do dalszej lektury!

Dekoracje marynistyczne w wystroju wnętrz

Dekoracje marynistyczne w wystroju wnętrz potrafią miło zaskoczyć i stworzyć w danym pomieszczeniu ciekawy klimat. Przejdźmy więc do konkretów. Poniżej wypunktowaliśmy dla Was kilka propozycji, które być może przypadną Wam do gustu i okażą się przydatnymi inspiracjami:

– modele statków lub statki w butelkach – klasyka gatunku, którą znamy od zawsze. Zwłaszcza modele żaglowców zapewnią ciekawą dekorację wnętrza dzięki swojej dostojności i złożoności. To wzrokowy wabik zarówno dla młodych, jak i starszych!

– ramki na zdjęcia z motywami morskimi – chyba wszyscy cenimy sobie wspomnienia i zdjęcia, które przywołują na myśl dobre momenty z przeszłości. W dobie cyfrowej rewolucji klasyczne zdjęcia wciąż pozostają miłą pamiątką, którą chętnie umieszczamy na półkach. Może więc warto “ubrać” je w tematyczne ramki?

– drewniana skrzynia – dzięki pojemności schowasz w niej dużo rzeczy, a stojąca w towarzystwie innych, morskich dekorów, będzie jednoznacznie kojarzyła się z pirackim skarbem.

– stylowe poduszki – na rynku znajduje się obecnie mnóstwo poduszek z motywami kotwic, kół sterowych czy statków, więc na pewno będzie to świetne uzupełnienie dla Twojej strefy wypoczynku.

– narzuty z morskimi motywami – jeśli w Twoim domu znajduje się duża kanapa, która kolorystyką odbiega od stylu morskiego, warto pomyśleć o tematycznej narzucie. Warto, by współgrała z poduszkami i stanowiła spójną całość.

Klimat morski we wnętrzu

Klimat morski we wnętrzu jest jednocześnie efektowny i przytulny, ale ważne jest, by był jednocześnie spójny. Jeśli więc decydujemy się na wprowadzenie tego designu do pomieszczenia, należy “pójść na całość”. Wnętrze powinno więc być dostosowane do morskiego klimatu zarówno pod względem kolorystyki, mebli, jak i dodatków.

Jak więc prezentuje się klasyczne wnętrze w stylu marynistycznym? Bazowym kolorem jest biel oraz różne odcienie niebieskiego. Kolor ścian powinien pozostać jasny, choć oprócz bieli można też postawić na jasny beż czy błękit. Innym, często praktykowanym rozwiązaniem są biało-granatowe pasy, które z miejsca przywołują nam morskie klimaty. To zestawienie stosowane jest również na tekstylnych dodatkach czy pomniejszych dekorach. Oczywiście pomalowanie całego pomieszczenia w takim wzorze byłoby zbyt przytłaczające, więc najlepiej ograniczyć się do jednej lub dwóch ścian, w ramach przełamania.

Mieszkanie w stylu marynistycznym – co na ściany?

Mieszkanie w stylu marynistycznym powinno mieć odpowiednio ozdobione ściany. Jeśli chodzi o tego typu formę ozdabiania wnętrza, przede wszystkim warto rozważyć zakup następujących elementów:

– obrazy – w obrazach przedstawiających statki i okręty zawsze tkwiła elektryzująca nostalgia i tajemnica. Jeśli  posiadasz umiejętności, doskonałym wyborem będzie własnoręcznie namalowane dzieło. Jeśli talentu brak, w internecie z pewnością znajdziesz piękne obrazy w morskim klimacie.

– zegary ścienne – wystarczy dobrze poszperać, by znaleźć w sieci piękne zegary o niecodziennych kształtach. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście produkty nawiązujące wyglądem do kół ratunkowych i sterowych.

– ozdobne koła ratunkowe – a jeśli już wspomnieliśmy o kołach ratunkowych, to łatwo znajdziecie imitacje tych przyrządów w różnych rozmiarach, oczywiście z przeznaczeniem ozdobnym.

Meble w stylu marynistycznym i małe dodatki

Meble w stylu marynistycznym powinny być białe lub – jak rekomenduje wielu stylistów wnętrz – w odcieniu delikatnej szarości. Jeśli ich naturalny odcień jest jasny, również powinny dobrze korespondować z resztą pomieszczenia.

Bardzo istotnym elementem stylu marynistycznego są oczywiście dodatki. To właśnie one budują specyficzny klimat poprzez symbole kojarzące się bezpośrednio z morzem, statkami i marynarzami. Z jednej strony mogą to być tematyczne obrazy, z drugiej gadżety w kształcie kół ratunkowych, latarni, kotwic czy okrętów. Warto postawić też na tematyczne dodatki z materiału. Świetnym zabiegiem będzie też zastosowanie naturalnych dekoracji w postaci muszelek uzbieranych na plaży. Dzięki temu cząstkę morskiego krajobrazu będziemy mieć zawsze przy sobie.

Styl marynistyczny DIY

Styl marynistyczny nie wyklucza filozofii DIY. Wręcz przeciwnie, świetnie się z nią dogaduje! W ramach hasła “zrób to sam” możecie na przykład popuścić wodzy fantazji i stworzyć ciekawe instalacje z jutowych lin czy supłów marynarskich. Małe liny mogą na przykład posłużyć do wykonania wskazówek na tarczy starego zegara na ścianę. Od razu zyska on niepowtarzalny klimat kojarzący się z wilkami morskimi. W zależności od dostępności, bardzo odważnym i efektownym zabiegiem będzie wprowadzenie do wnętrza elementów łodzi czy statków oraz innych “gadżetów” związanych z wodą – mogą to być na przykład wiosła, koła sterowe czy sieci rybackie.