Our Location
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Styl skandynawski nowoczesny to obecnie jeden z najpopularniejszych designów w europejskich domach. Prostota, minimalizm i elegancja, które wyróżniają ten styl, znalazły w świecie architektury wnętrz wielu zwolenników. Zresztą nic w tym dziwnego… Chyba każdy ceni sobie w domu przytulny klimat i porządek, a to wyróżniki wystroju wnętrz rodem z północnej części Europy.
Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie czy wprowadzenie stylu skandynawskiego do domu lub mieszkania jest trudnym zadaniem. Na szczęście mamy dla wszystkich potencjalnych miłośników tego designu dobrą wiadomość. Wystarczy kilka prostych kroków, by skutecznie wpasować się w tę estetykę. Scandi lubi duże przestrzenie, więc jego adaptacja w małych mieszkaniach będzie wymagać nieco więcej “gimnastyki”, ale nie martwcie się – wszystko opiszemy poniżej.
Meble są ważnym elementem stylu skandynawskiego, który cechuje się przede wszystkim wspomnianym wcześniej minimalizmem i sympatią do jasnych barw. Wnętrza utrzymane w tej stylistyce są przestrzenne, schludne, niezagracone, spójne i przytulne. Na ścianach króluje biel lub jasne odcienie brązu lub szarości. Często właśnie w tej kolorystyce utrzymane są również meble. Z kolei ramy okienne w trakcie dnia powinny być maksymalnie odsłonięte, by wpuszczać do środka jak najwięcej światła. Znani producenci oferują obecnie pojedyncze meble w stylu skandynawskim, jak i całe zestawy. Jeśli nie mamy więc pomysłu na tego typu aranżację, warto skorzystać z gotowych rozwiązań.
Jak powinien wyglądać dom w stylu skandynawskim? Cechy stylu skandynawskiego wynikają ze specyfiki obszaru geograficznego, z którego się wywodzi. Przez większość czasu w Skandynawii panuje ponura, bezsłoneczna aura (nie mówiąc o panującej w niektórych miejscach nocy polarnej), dlatego mieszkańcy tego regionu dążą do wprowadzenia do wnętrz jak największej ilości światła. Tę potrzebę tłumaczy również obowiązująca, jasna kolorystyka. Biel wprowadza bowiem blask do wnętrza i potęguje uczucie przestrzenności.
Design w stylu scandi powinien przypaść ponadto miłośnikom porządku czy wręcz pedantom. We wnętrzach utrzymanych w tej estetyce nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty i kurzące się ozdoby. Wszystko ma być przydatne i funkcjonalne, a miejsca ma być dużo. Częste hasło, które towarzyszy tej stylistyce, brzmi: “mniej znaczy więcej”.
Co zrobić, by urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, które nie posiada dużej kubatury? Przede wszystkim należy nie postępować pochopnie i rozważnie rozplanować cały układ we wnętrzu. Poniżej kilka wskazówek:
– zadbaj o dobre rozmieszczenie mebli – a więc nie dopuść do tego, by w jednym miejscu znalazło się zbyt wiele elementów które zaburzą przestrzenność. Dodatkowo meble powinny charakteryzować się prostą budową. Pod względem kolorystyki warto postawić na klasyczne drewno lub pomalować meble na jasny kolor.
– pomaluj ściany na biało lub w jasnych odcieniach szarości lub brązu – taka kolorystyka zapewni tak bardzo pożądany efekt przestrzenności, o który znacznie trudniej w małym wnętrzu.
– połóż odpowiednią podłogę – posadzka jest również bardzo ważnym elementem stylu skandynawskiego. Najlepiej, jakby była biała, ale często jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Można więc zastąpić ją bardzo popularnymi w Polsce podłogami z drewna lub paneli drewnopodobnych. Im jaśniejszy odcień, tym lepiej.
Oświetlenie w stylu scandi odgrywa bardzo ważną rolę. Jak już pisaliśmy wcześniej, wynika to z pogodowych uwarunkowań panujących w północnym regionie Europy. Ważne jest więc, by wnętrza w estetyce “scandi” były jak najbardziej rozpromienione światłem dziennym. Pomóc mogą w tym rolety i drewniane żaluzje, które mogą całkowicie odsłonić przestrzeń okienną. Unikać należy natomiast zasłon, które zaburzą przestrzenność i minimalizm wnętrza.
Jeśli zaś chodzi o oświetlenie wieczorno-nocne, warto postawić na wiszące lampy w kolorze białym lub innym, jasnym odcieniu. Bardzo ciekawie będą prezentować się urządzenia z papierowymi kloszami lub z naturalnych materiałów – drewna, wiklina czy lnu.
Teraz poruszymy ważną kwestię, jaką są dodatki zdobiące skandynawskie wnętrza. Jak powinny wyglądać i na co postawić, by nie zaburzyć i nie rozmyć północno-europejskiej estetyki? Wszelkie akcesoria powinny stanowić lekkie lub bardziej wyraziste przełamanie przeważającej w tym stylu jasności. Można więc wybrać dodatki w pastelowych barwach, które pięknie będą współgrać z białym kolorem. Można też postawić na bardziej odważne rozwiązanie, w postaci czarnych lub ciemno-brązowych wstawek. W roli elementów przełamujących mogą wystąpić wspomniane lampy wiszące i stojące, akcesoria kuchenne, poduszki, ramki na zdjęcia i obrazy, zegary czy świece. Efektownie będzie też wyglądać kanapa w odmiennym kolorze.
Ostatnią kwestią, jaką poruszymy w tym tekście, jest wnętrze w stylu skandynawskim ze sztukaterią. Warto bowiem wspomnieć, że nie wszystkie dodatki dla skandynawskiego wnętrza muszą odróżniać się kolorem. Konkretnie mamy tu na myśli wszelkie elementy sztukateryjne, które z reguły wytwarzane są w kolorze białym. Doskonale do estetyki “scandi” dopasują się więc listwy przypodłogowe, listwy przysufitowe, maskownice karnisza czy listwy oświetleniowe. Produkty te z jednej strony zapewnią estetyczne wykończenie i funkcjonalność, a w przypadku przysufitówek w grę wejdzie również optyczne podwyższenie pomieszczenia. Jak więc widzicie, styl skandynawski nowoczesny nie jest kłopotliwy, jeśli mowa o wprowadzeniu go do wnętrza.